Siyah Havuç Nedir? Siyah Havucun Faydaları Nelerdir?

siyah havucun faydaları

Yüksek besin değeri ile bilinen siyah havucun faydaları ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmaya ne dersiniz? Siyah havuç, aslında şalgam suyunun yapımında kullanılır. Sahip olduğu besin değeri sayesinde insan sağlığı için son derece faydalıdır. Bir kış sebzesi olan siyah havuç, turuncu havuç gibi birçok tarifte kullanılabilir. Sirke yapımından turşuya kadar pek çok alanda kullanılır.

Siyah havucun içeriğinde antosiyanin maddesi bulunur. Bu madde havucun siyah olmasına neden olur. Bu maddenin en önemli özelliği güçlü bir antioksidan olmasıdır. Bu alanda yapılmış çalışmalar, siyah havucun içeriğinde bulunan bu antioksidan türünün kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini ortaya koymuştur. Siyah havuç, son zamanlarda vegan mutfaklarda da sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. O halde vakit kaybetmeden siyah havucun faydaları ve besin değerleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için hazır mısınız?

siyah havucun faydaları

İlginizi çekebilir: Havucun Faydaları Nelerdir? Havucun Besin Değerleri

Siyah havuç besin değerleri nelerdir?

100 gram siyah havuç, 51 kaloridir. Diyet yaparken de tüketilebilecek sebzeler arasında yer alır. 1 adet siyah havuç, 3 gram lif içermektedir. Aynı zamanda bakır, çinko, selenyum, potasyum ve magnezyum mineralleri ile A, C ve K vitaminleri içermektedir. Vitamin ve minerallerin yanı sıra bol miktarda antioksidan maddeler de içerdiği için sağlığa sayısız faydası bulunur.

siyah havucun faydaları

İlginizi çekebilir: Fırında Gökkuşağı Sebzeleri Tarifi Nasıl Yapılır?

Siyah havucun faydaları nelerdir?

 • A vitamini bakımından zengin olan siyah havuç, göz sağlığını korur. Görme bozukluklarının oluşmasını önler.
 • Lif bakımından zengin olduğu için mide ağrılarına iyi gelir. Sindirim sistemini rahatlatır. Böylece gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarının belirtilerini azaltır.
 • Siyah havuç, iştahı arttırmasıyla da bilinmektedir.
 • Siyah havucun faydaları arasında sayılabilecek en önemli özelliklerinden biri de yaşlanma belirtilerini geciktirmesidir. İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde cildin elastikiyetini arttırarak ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasını engeller.
 • Siyah havuç, zihinsel yorgunluğu gidererek konsantrasyonu arttırır.
 • En önemli özelliklerinden biri de vücuttaki iltihabın iyileşmesini sağlamasıdır. Ateş düşürücü etkisi olduğu da bilinenler arasındadır.

siyah havucun faydaları

İlginizi çekebilir: Vegan Atıştırmalık Fikirleri: Sağlıklı ve Lezzetli

 • Kahvaltıdan önce ya da sonra siyah havuç suyu içerek güne daha enerjik başlayabilirsiniz.
 • Siyah havuç, besin değeri oldukça yüksek bir sebze olduğu için hamilelerin ve emziren annelerin de tüketebileceği yiyecekler arasında yer alır. Süt attırıcı olduğu da bilindiği için emzirme döneminde bol bol tüketilebilir.
 • Lif bakımından zengin olan siyah havucun faydaları arasında şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim sorunlarını ortadan kaldırması da bulunur.
 • Antioksidan bileşenler bakımından zengin olan havuç, vücuttaki toksinlerin karaciğerden atılmasına yardımcı olur. Böylece karaciğerin de temizlenmesini sağlar.
 • İçeriğinde bulunan lif, bağırsak hareketlerinin de hızlanmasını sağlamaktadır.
 • Karaciğerin yanı sıra akciğerin de temizlenmesini ve fonksiyonlarının iyileşmesini sağlar.
 • Toksinlerin yanı sıra vücuttaki ödemin atılmasını sağlamak açısından da oldukça etkilidir. Siyah havucu detoks için hazırlanan smoothielere de ekleyerek ödem attırma özelliğinden faydalanmak mümkündür.