Veganlar İçin Hayvansal Gıda Alternatifleri Nelerdir?

hayvansal gıda alternatifleri

Vegan beslenenler için hayvansal gıda alternatifleri bulmak bazen zor gibi görünebilir. Aslında birçok bitkisel besin, hayvansal gıdaların yerini tutmaktadır. Etik sebeplerle ya da sağlık için vegan besleniyorsanız oldukça sağlıklı alternatiflerle dengeli bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. O halde siz de hazırsanız bu hayvansal gıda alternatifleri listesine bir göz atalım.

hayvansal gıda alternatifleri

Vegan Beslenmek Sağlıklı Mı? Sağlıklı Bir Vegan olmak

İşte hayvansal gıda alternatifleri!

Et alternatifleri:

Soya proteini, buğday gluteni yani seitan, tofu ve tempeh, en ideal bitkisel protein kaynaklarıdır. Bunların yanı sıra etli yemekleri sebzeler, mantarlar ya da baklagiller ile yapmak da oldukça idealdir. Hazır vegan et ürünleri, sebze ya da soyadan yapılan vegan köfte, vegan sosis ya da vegan burgerler de et alternatifi olarak tercih edilebilir.

Süt ve süt ürünleri alternatifleri:

Yulaf sütü, badem sütü, soya sütü, Hindistan cevizi sütü, fındık sütü gibi bitkisel sütler hayvansal sütlere alternatif olarak tüketilebilir. Yoğurt olarak da yine bitkisel sütlerden elde edilen yoğurtlar tercih edilebilir. Özellikle soya yoğurdu en sık tercih edilen vegan yoğurtlardandır. Peynir olarak soya peyniri, badem peyniri ya da hazır olarak satılan vegan peynirler tercih edilebilir.

Yumurta alternatifleri:

En çok zorlanılan konulardan biri de yumurta alternatifi bulmaktır. Birçok tarifte yumurta bağlayıcı olarak yer alır. Ancak aslında keten tohumu veya chia tohumu da suda bekletildiğinde yumurtanın beyazı gibi bir kıvama gelir. Tariflerde yumurtanın bağlayıcı görevini bu şekilde değiştirmek mümkündür. Omlet gibi tariflerde ise tofu kullanılabilir.

Balık alternatifleri:

Deniz ürünlerine alternatif olarak deniz yosunu ya da nori yaprakları kullanolabilir. Vegan sushilerde ise genellikle sebze ya da tofu kullanılmaktadır.

Bal alternatifleri:

Bilindiği üzere veganlar bal da tüketmez. Kahvaltıda ya da tariflerde bal yerine akçaağaç şurubu, pekmez, agave şurubu, hurma şurubu gibi alternatifler kullanılabilir.

hayvansal gıda alternatifleri

Tereyağı alternatifleri:

Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı gibi bitkisel yağlar kullanılabilir. Ayrıca vegan margarinler de tereyağının yerine tercih edilebilmektedir.

Dondurma alternatifleri:

Soya sütünden yapılan vegan dondurmalar tüketilebilir. Aynı şekilde evde meyveler ve Hindistan cevizi sütü ile birlikte vegan dondurma yapılabilir.

Yumurta içeren tatlı alternatifleri:

Bu tür tatlılarda yumurta yerine muz püresi, elma püresi kullanılabilir. Keten tohumu jelleştirilerek kullanılabilir. Karbonat ve sirke karışımı da yumurta yerine tatlılarda kullanılabilir.

Krema Alternatifleri:

Kremayı Hindistan cevizi sütü ya da badem sütü ile yapmak mümkündür.

Çikolata Alternatifleri:

Bitter çikolatalar genellikle vegandır. Ancak yine de içerik listesine dikkat etmek gerekir. Vegan çikolatalar da oldukça yaygındır. Kakao tozu ve Hindistan cevizi sütü kullanarak evde kendi çikolatanızı da yapabilirsiniz.

 

Bu hayvansal gıda alternatifleri tamamen örnektir. Kendi damak tadınıza ve imkanlarınıza göre kendi alternatiflerinizi bulabilirsiniz.