Hindistan Cevizi Unu Faydaları Nelerdir?

hindistan cevizi unu faydaları

Hindistan cevizi unu faydaları nelerdir merak ediyor musunuz? Son zamanlarda Hindistan cevizi, farklı formlarıyla hayatımızın orta yerine yerleşti. Hindistan cevizi yağı, tozu, sütü gibi birçok farklı malzemeyi sağlıklı tariflerde kullanır olduk. Özellikle vegan beslenmede Hindistan cevizi sütü kullanmak en ideal tercihlerden biri. Hindistan cevizi ile yapılan bu malzemeleri kullanmanın temel amacı vitamin ve mineral içeriğinden faydalanabilmek. Vegan beslenmede sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Yetersiz beslenme ile çeşitli hastalıklar gün yüzüne çıkabilir. Bunun için günlük olarak ihtiyaç duyulan vitamin ve mineralleri sağlıklı besinlerden almak gerekir. İşte vegan hamur işi ve tatlı tariflerinde kullanmak için beyaz un yerine Hindistan cevizi ununun tercih edilmesinin sebebi budur. Peki hindistan cevizi unu faydaları nelerdir?

hindistan cevizi unu faydaları

Hindistan cevizi unu nedir?

Hindistan cevizi unu, oldukça besleyici bir içeriğe sahip bir çeşit undur. İçeriğinin yarısından fazlası diyet lifi, mineraller ve proteinlerden oluşur. Nişasta ve karbonhidrat miktarı oldukça düşük olduğu için son derece sağlıklıdır. Aynı zamanda kokusu ve tadı da lezzetli olduğu için tariflerin lezzetini arttırır. Hindistan ceiviz unu aynı zamanda laktoz ve glüten de içermez. Bu sebeple glüten intoleransı olanlar için de ideal un çeşitlerinden biridir. %45’i liften oluştuğu için bağırsaklara iyi gelir.

hindistan cevizi unu faydaları

İşte Hindistan cevizi unu faydaları!

  • Hindistan cevizi unu, bol miktarda lif içerir. 100 gramında 45-60 gram lif bulunmaktadır. Hindistan cevizi unu, yulaf kepeği, chia tohumu, buğday kepeği gibi diğer buğday ürünlerinden çok daha fazla lif içerir. Bu sayede kolesterolü düşürür, uzun süre tok tutar ve bağırsakları rahatlatarak kabızlığı önler.
  • Selenyum bakımından zengin olduğu için vücuttaki serbest radikallerin çoğalmasını engeller. Manganez ve demir içermesi de bu özelliği artırır.
  • Hindistan cevizi unu faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi de yer almaktadır. İçeriğinde doymuş yağ asidi olan laurik asit bulunduğu için vücut direncini arttırır. Bu içeriği aynı zamanda tiroid bezlerinin de aktif hale gelmesini sağlar.
  • İki yemek kaşığı Hindistan cevizi unu, 5 gram protein içerir. Bu sebeple diyet ve spor yapanlar için son derece idealdir. Metabolizmayı hızlandırır, yağların depolanmasını önler ve daha fazla kalori yakılmasını destekler.
  • Hindistan cevizi unu glüten hassasiyeti olanlar için idealdir.
  • Hindistan cevizi unu faydaları arasında protein içermesi de vardır. Bol miktarda protein içerdiği için vegan ve vejetaryen beslenenler için de önem taşır. Aynı zamanda 8 esansiyel amino asit içerdiği için son derece besleyicidir.
  • Hindistan cevizi ununun, glisemik indeksi 35’tir. Bu özelliğiyle diyabet hastalarının da tüketimine uygundur. Hızlı kan şekeri dalgalanmalarını önler. Aynı zamanda diyet yapanların da tatlı krizi ya da açlık krizi yaşamalarını engeller.

hindistan cevizi unu faydaları

Hindistan cevizi ununun besin değerleri

Enerji (kj) / Kalori (kcal) 320
Protein 20 g
Yağ 8 g
Şeker 20 g
Tuz 0,5 g
Lif 39 g
Karbonhidrat 60 g
Potasyum 1438 mg
Magnezyum 223 mg
Sodyum 124 mg