Hindistan Cevizi Sütü Faydaları Nelerdir?

hindistan cevizi sütü faydaları

Hindistan cevizi sütü veganlar için en önemli süt alternatiflerinden biridir. Veganların yanı sıra sağlıklı yaşamak isteyen kişiler için de oldukça faydalıdır. Tek başına da faydalı bir meyve olan Hindistan cevizi, sütü ile birçok tarife lezzet katar. Hindistan cevizi sütü faydaları ile ilgili farklı bilgiler edinmeye ne dersiniz?

Hindistan cevizi sütü nedir?

Hindistan cevizinin bazı işlemlerden geçtikten sonra sıvı bir hale dönüşmesi olarak tanımlanabilir. Kıvamlı ve krem renginde bir süt elde edilir. Hindistan cevizi sütü her yaştan insan için son derece faydalıdır. Birçok kişi Hindistan cevizi suyunun süt ile aynı şey olduğunu zanneder. Orsa ki bu iki farklı sıvı birbirinden çok farklı özelliklere sahiptir.

hindistan cevizi sütü faydaları

Hindistan cevizi sütü faydaları nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Günümüzde bağışıklık sistemini güçlendirmek son derece önemlidir. Hastalıklara karşı dirençli olmak adına Hindistan cevizi tüketilebilir.

Kalbe iyi gelir.

Hindistan cevizi sütü aynı zamanda kan basıncını düzenler ve kolesterolü kontrol altına alır. Bu sayede kalp sağlığını korur ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. İçeriğinde laurik asit bulunduğu için kalbin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler. Aynı zamanda magnezyum içeriği için de kalp kaslarının çalışmasını düzenler.

Yorgunluğu giderir.

Sağlıklı yağlar yönünde zengin olan Hindistan cevizi sütü, kronik yorgunluk çekenleri için oldukça faydalıdır. Beyin sistemini uyararak dinçlik sağlar. Aynı zamanda vücuttaki elektrolit salgılanmasını desteklediği için de stres, yorgunluk, kemik ve kas ağlarına da iyi gelir.

Kilo verdirir.

Hindistan cevizi sütü, diyetlerde tüketilmesi önerilen bir süt çeşididir. Kilo vermek ya da var olan kilosunu korumak isteyenler Hindistan cevizi sütü tüketebilir. Çünkü bu süt hem metabolizmayı hızlandırır hem de yağ yakımını destekler. Aynı zamanda vücuttaki kas artışını da sağlar. Spor esnasında parçalanan dokuların hızlıca onarılmasını sağlar. Bunların yanı sıra uzun süre tok tuttuğu için de diyeti kolaylaştırır.

Şeker hastalarına iyi gelir.

Vücuttaki şeker oranını dengeleyen Hindistan cevizi sütü şeker hastalarına da önerilmektedir. İnsülin seviyesini dengelemesinin yanı sıra şeker hastalarının diyetine uygun olacak tariflerde de kullanılabilir. Tatlı krizleri için de birebirdir.

Sindirim sistemini düzenler.

Bağırsak rahatsızlıkları yaşayanlar için oldukça faydalıdır. Bağırsakları rahatlatır ve sindirimi kolaylaştırır. Kabızlık problemleri için de önerilmektedir. Yapılan araştırmalara göre kolon kanserine yakalanma riskini de büyük ölçüde düşürür. Ödem ya da şişkinlik yapmadığı için mide hastalığı bulunanlar da gönül rahatlığıyla tüketebilir.

Cildi güzelleştirir.

Birçok kozmetik üründe de yer alan Hindistan cevizi sütü, direkt olarak içildiğinde de cilde canlılık ve parlaklık kazandırır. Aynı şekilde saçlara da bakımlı bir görünüm verir. Akne, sivilce ya da leke sorunlarının uzun vadede çözülmesi için düzenli olarak Hindistan cevizi sütü tüketilmesi önerilmektedir.

Hindistan cevizi sütü kalori ve besin değeri nedir?

1 yemek kaşığı Hindistan cevizi sütünde 23 kalori bulunur. 1 su bardağı Hindistan cevizi sütü ise 460 kalori içerir.

1 bardak Hindistan cevizi sütünün besin değeri de şu şekildedir:

 • 11 gram karbonhidrat
 • 4.58 gram protein
 • 47.6 gram yağ
 • 30 mg sodyum
 • 200 mg potasyum
 • 32 mg kalsiyum
 • 5.6 mg C vitamini
 • 3.28 gram demir

Hindistan cevizi sütü nasıl tüketilir?

 • Veganlar için Hindistan cevizi sütü kahvelerde kullanılabilir.
 • Sütlü tatlıların yapımında kullanılabilir.
 • Ara öğünlerde ya da kahvaltılarda meyvelerle birlikte tüketilebilir.
 • Süt kullanılan soslarda kullanılabilir.
 • Direkt olarak tüketilebildiği gibi meyveler ya da farklı aromalarla milkshake şeklinde de içilebilir.

Bir diğer bitkisel süt yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.