Patlıcanın Faydaları Nelerdir? Patlıcanın 13 Faydası!

patlıcanın faydaları

En çok tüketilen sebzelerden biri olan patlıcanın faydaları nelerdir? Türk mutfağının olmazsa olmazlarından biri olan patlıcan, oldukça besleyici bir sebzedir. Besin değeri yüksek olduğu için hayvansal gıda tüketmeyen veganların sıklıkla tükettiği sebzeler arasındadır. Sağlık açısından birçok faydası olan patlıcan aynı zamanda tariflere de lezzet katar. O halde vakit kaybetmeden patlıcanın faydaları listesine göz atmaya ne dersiniz? İşte patlıcanın faydaları!

patlıcanın faydaları

Patlıcanın faydaları nelerdir?

Diyabeti kontrol altına alır.

En çok rastlanan hastalıklardan biri olan diyabet, sağlıklı beslenme ile kontrol altına alınabilir. Sağlıklı beslenirken patlıcan da tüketmeye özen göstermek gerekir. Çünkü patlıcan, lif bakımından zengin bir sebzedir. Patlıcan tüketildiğinde kan şekerini dengeler. Aynı zamanda glikoz emilimini de kontrol eder. Bu açıdan diyabet hastaları ya da diyabet riski bulunan kişilerin tüketmesinde fayda vardır.

Kalbi korur.

Patlıcanın faydaları arasında kalbi koruması da vardır. Düzenli olarak tüketilen patlıcan, kalp sağlığına olumlu etki yapar. Kan basıncını dengelediği ve kolesterol seviyesini düşürdüğü için alp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde düşürür. Aynı zamanda potasyum bakımında da zengin oluğu için kalbe iyi gelir.

Unutkanlığa iyi gelir.

Patlıcan, hücre zarlarını korur ve hafıza fonksiyonlarını güçlendirir. İçeriğinde protein bulunduğu için unutkanlığa iyi gelir. Özellikle kabuğunda bulunan vitamin ve mineraller hafızaya iyi gelir. Düzenli tüketim ile birlikte Alzheimer hastalığı riski de düşer.

 Fazla demirin atılmasına yardımcı olur.

Demir, vücudumuzda oksijenin taşınması açısından önem taşıyan bir mineraldir. Ancak demirin fazla olması vücut açısından iyi değildir. İşte patlıcanda bulunan nasunin, fazla demirin vücuttan atılmasını sağlar.

Diyet yapmayı kolay hale getirir.

Kilo vermek için sağlıklı beslenmek son derece önemlidir. Sebzelerin bundaki rolü de herkes tarafından bilinir. En sağlıklı sebzelerden biri olan patlıcanın kalorisi düşüktür ve yüksek miktarda su içerir. Lif de içerdiği için tok tutma özelliğine sahiptir. Öğlen ya da akşam yemeğinde tüketilen patlıcan daha uzun süre tok kalmayı sağlar. Böylece diyet yapmayı kolaylaştırır.

Sindirimi rahatlatır.

Yüksek miktarda lif içeren patlıcan sindirim sistemine iyi gelir. Mide ve bağırsak kaslarının kasılmasını sağlar. Böylece dışkılamayı kolaylaştırır. Kabızlık ya da hazımsızlık gibi sorunların yaşanmasının önüne geçer.

Sigarayı bırakmayı kolaylaştırır.

Yapılan araştırmalara göre patlıcan yüksek miktarda nikotin içermektedir. Bu nedenle sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olur. İçeriğinde bulunan vitamin PP de nikotin bağımlılığını azaltmaya yardımcı olan bir maddedir.

Antibakteriyeldir.

Patlıcani antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip bir yiyecektir. Bol miktarda C vitamini içerdiği için vücuttaki inflamasyonu azaltır ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

patlıcanın faydaları

Kan basıncını dengeler.

Tansiyon hastalarında görülen yüksek kan basıncını dengeleme özelliği vardır. Aynı şekilde stresin de kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Kansere karşı korur.

Yapılan araştırmalara göre patlıcanın içeriğinde fenolik bileşik kaynağı olduğu saptanmıştır. C vitamini bakımında da zengin olduğu için bağışıklığı güçlendirir. Aynı zamanda bir antioksidan olan nasunin de içerdiği için kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemektedir.

Kemikleri güçlendirir.

Patlıcanın içeriğinde potasyum, kalsiyum ve demir bulunduğu için kemiklerin daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar.

Enerji verir.

Patlıcan, B3 vitamini bakımından zengindir. Bu da karbonhidratların, yağların ve proteinin parçalanmasına yardımcı olur. Vücut bu şekilde enerji üretir.

Reflüye iyi gelir.

Patlıcan alkali bir sebze olduğu için midedeki asiti giderir. Midede oluşan ekşimeyi ortadan kaldırır.

 

Patlıcan Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?