Yer Fıstığı Yağının Faydaları Nelerdir?

yer fıstığı yağının faydaları

Vegan beslenmede önem taşıyan bitkisel yağlar arasında olan yer fıstığı yağının faydaları ile ilgili bilgi edinmeye ne dersiniz? Yemeklik yağlar arasında yer alan yer fıstığı yağı, oldukça faydalıdır. Vegan beslenirken aynı zamanda sağlıklı olmak istiyorsanız yemeklerinizi yer fıstığı yağı ile pişirebilirsiniz. Yer fıstığı yağının faydaları ve besin değerleri ile ilgili daha fazla bilgiyi sizin için derledik.

yer fıstığı yağının faydaları

İlginizi çekebilir: Yer Fıstığı Faydaları Nelerdir? Yer Fıstığının Bilinen 6 Faydası

Yer fıstığı yağı nedir?

Yer fıstığı bitkisinin tohumlarından elde edilen bir tür bitkisel yağdır. Yer fıstığı bitkisinin tohumları toprağın altında yetişir. Bu nedenle adına yer fıstığı denilmektedir. Yer fıstığı her ne kadar kuru yemişler arasında anılsa da aslında fasulye ve bezelye gibi bir baklagildir.

Yer fıstığı, besin değeri son derece yüksek olduğu için vegan tariflerde sıklıkla kullanılır. Yer fıstığı ezmesi, birçok vegan tatlıya lezzet katar.

Yer fıstığı yağı ise yumuşak bir tada sahiptir. Yer fıstığı yağı farklı tekniklerle elde edilebilir. Rafine edilmiş yer fıstığı yağı, alerjik özelliği ortadan kaldırılmış halidir. Yer fıstığı alerjisi olanlar da rafine yer fıstığı yağını tüketebilir. Bu yağ patates kızartması yaparken de kullanılabilir. Soğuk preslenmiş yer fıstığı yağı ise yer fıstığının ezilmesi ve yağının dışarı çıkarılmasıyla elde edilir. Rafine edilmemiş, doğal bir yağdır. Bu nedenle diğer yağa göre çok daha sağlıklıdır. Peki yer fıstığı yağının faydaları nelerdir?

yer fıstığı yağının faydaları

İlginizi çekebilir: Sağlığa Faydalı Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Yer fıstığı yağının besin değeri nedir?

1 yemek kaşığı yer fıstığı yağının besin ve kalori değerleri şu şekidledir:

İşte bir yemek kaşığı yer fıstığı yağı için besin değerleri:

 • Kalori: 119
 • Yağ: 14 gram
 • Doymuş yağ: 2.3 gram
 • Tekli doymamış yağ: 6,2 gram
 • Çoklu doymamış yağ: 4.3 gram
 • E Vitamini: RDI’nin % 11’i
 • Fitosteroller: 27.9 mg

yer fıstığı yağının faydaları

İlginizi çekebilir: Sızma Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Yer fıstığı yağının faydaları nelerdir?

 • Yer fıstığı yağı E vitamini bakımından zengindir. Bir yemek kaşığı yer fıstığı yağı, günlük olarak ihtiyaç duyulan E vitamini miktarının %11’ini karşılamaktadır. E vitamini aynı zamanda vücutta antioksidan görevi gördüğü için vücudu serbest radikallerin hasarından korur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.
 • Yer fıstığı yağı çoklu doymamış yağlar bakımından zengindir. Bu nedenle kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır. Kolesterolü dengelediği için ani kalp krizlerini de önler.
 • Çoklu doymamış yağlar ile tekli doymamış yağlar içerdiği için diyabet hastalarının da kullanımına uygundur. Yer fıstığı yağı, karbonhidrat oranı düşük bir yağ olduğundan şekerin emilimini yavaşlatır. Böylece kan şekerinin ani yükselmesini ve düşmesini önler.
 • Yer fıstığı yağının faydaları arasında bilişsel sağlığı geliştirmesi de bulunmaktadır. E vitamini zengini bir yağ olduğu için yaşa bağlı olarak gelişen unutkanlık ve Alzheimer riskini büyük ölçüde düşürdüğü saptanmıştır.
 • Bu yağ, önemli besin içeriğine sahip olduğu için bazı kanser türlerine karşı koruma sağlar.
 • İçeriğindeki yağ asitleri sayesinde eklem ağrılarının dinmesini sağlar. Özellikle spor sonrası oluşabilen eklem ve kas ağrılarını gidermede son derece etkilidir. Direkt olarak tüketilebileceği gibi yağın sorunlu bölgeye uygulanması ile de sonuç alınabilir.