Yeşil Detoks ile Vücudunuzu Temizleyin

yeşil detoks nedir

Detoks programları çeşitli amaçlara hizmet eder. Bu tür detokslar ile vücuttaki toksinleri atmak mümkündür. Ancak detoks programlarını uygulamadan önce sağlığınıza uygun olup olmadığından emin olmanız gerekir. Detoks programları arasında hem etkili olması hem de lezzetli olmasıyla bilinen yeşil detoks, oldukça sık tercih ediliyor.

Yeşil detoks nedir?

Yeşil detoks, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve diğer yeşil sebze ve meyvelerden oluşan bir detoks suyu ile yapılır. Detoks programlarının kısa süre uygulanması son derece önemlidir. Yeşil detoks programında olduğu gibi bu tür programlar, sıvı tüketimini arttırarak vücuttaki toksinlerin ve zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Vücudu temizlemesinin yanı sıra yağ yakımını da hızlandırır. Yeşil detoks, mucizevi bir şekilde zayıflamak için değil toksinlerden arınmak için yapılmalıdır. En fazla 3 gün uygulayacağınız yeşik detoks ile ödem ve toksinlerden arınarak kendinizi çok daha hafif ve ince hissedebilirsiniz.

Yeşil detoksun, yeşil olarak adlandırılmasının sebebi yeşil sebze ve meyvelerin kullanılıyor olmasıdır. Bu açıdan C vitamini ve antioksidan bakımından oldukça zengin bir içecek elde edilir. Böylece vücuttaki tüm zararlı maddelerden kurtulmak mümkündür. Yeşil sebzeler aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum ve lif bakımından da son derece zengindir. Yeşil detoks için hazırlanan bu içecekler sağlığa sayısız faydaya sahiptir.

Yeşil detoks nasıl yapılır?

Yeşil detoks yapmadan önce doktorunuza danışarak bunun için herhangi bir sakınca olup olmadığını öğrenebilirsiniz. 1 ile 3 gün sürecek yeşil detoks programı sağlığınız için sakıncalı değilse öncelikle alışveriş yapmanızda fayda var. Herhangi bir meyveye veya sebzeye alerjiniz varsa detoks içeceklerinizde yer almamasına özen göstermelisiniz.

Peki yeşil detoks içeceklerinde hangi sebze ve meyveler kullanılır?

  • Ispanak
  • Maydanoz
  • Kale
  • Salatalık
  • Yeşil elma
  • Taze nane
  • Limon ya da lime
  • Kereviz sapı
  • Taze zencefil

Bu sebzelerin yanı sıra dilerseniz farklı yeşil sebze ve meyveleri de dahil edebilirsiniz. Bu malzemeleri kullanarak detoks çorbası, detoks suyu ya da detoks içeceği elde etmeniz mümkündür. Yeşil detoks yaparken 3 öğün detoks besinler tüketmeye özen göstermeniz gerekir. Katı meyve sıkacağı ya da blender kullanarak kolayca detoks içeceği elde edebilirsiniz.

Örnek yeşil detoks kürü için ihtiyacınız olan malzemeler;

1 adet orta boy salatalık
7-8 dal maydanoz
Yeşil elmanın yarısı
4-5 dal taze nane
Yarım limonun suyu
1 su bardağı yeşil çay (demlenmiş ve soğutulmuş)
Su

Yeşil detoks kürü yapılışı;

Yeşil çayı demledikten sonra soğumaya bırakın. Daha sonra tüm sebze ve meyveleri iyice yıkayın. Salatalık ve elmaların kabuklarını soymadan birkaç parçaya ayırın. Yarım limonun suyunu sıkın. Daha sonra tüm malzemeleri blendardan geçirin. Bir bardağa alarak afiyetle tüketebilirsiniz.

Yeşil detoks ile ilgili önemli bilgiler

Yeşil detoks yapmadan önce doktorunuza ya da diyetisyene başvurmanızda fayda var.

Kronik bir hastalığınız varsa, ilaç kullanıyorsanız ya da alerjiniz varsa yine doktorunuzdan onay alarak bu programa başlamayı ihmal etmeyin.

Detoks programını 3 günden fazla yapmamaya özen gösterin. Daha uzun süre yapılan detokslar, vitamin ve minerallerden eksik kalmanıza neden olabilir.

Yeşil detoks yaparken günde 2 litre su tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Bu programı uygularken daha hızlı kilo vermek istiyorsanız yürüyüş gibi hafif egzersizler de yapabilirsiniz.

Detoks yaparken tüketeceğiniz çorba ya da içeceği mutlaka taze olarak hazırlamalısınız. Sebze ve meyveleri taze bir şekilde içecek ya da çorbaya dönüştürürseniz besin değerlerinden daha fazla faydalanabilirsiniz.