Yumurta Alternatifi Aquafaba Nedir? Nasıl Kullanılır?

aquafaba

Vegan beslenenlerin adına aşina olduğu ancak yeni vegan olanların da bilmesi gereken aquafaba ile ilgili bilgileri sizin için derledik. Hem faydalı hem de oldukça işlevsel bir besin olan aquafabayı keşfettikten sonra vegan tariflerinizi çok daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. O halde hazırsanız birlikte bu mucize besini keşfedelim.

aquafaba

Aquafaba nedir?

Birçok ülkede sıklıkla kullanılan bir malzeme olsa da ülkemizde henüz yeterince yaygın değil. Aquafaba, konserve nohutların suyuna verilen isimdir. Peki konserve nohutların içinde bulunan ve genelde lavaboya boşaltılan bu su vegan tariflerde nasıl kullanılır? Vegan beslenmede süt ve süt ürünleri kesinlikle kullanılmaz. Yumurta, birçok tarifte kullanılan bir malzeme olduğu için de vegan besinlerin sayısı kısıtlıdır. Yumurta, özellikle hamur işi ve tatlı tariflerde bağlayıcı işlevi görür. Bu nedenle yumurta kullanmadan yapılan hamur işi tarifler biraz eksiktir. İşte nohut suyu tam da bu noktada devreye giriyor. 2015 yılında bir mühendis tarafından keşfedilen bu besin, bakliyat ve su kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.

aquafaba

Aquafaba nasıl kullanılır?

Her ne kadar konserve nohutun suyu olarak bilinse de kuru fasulye, mercimek ya da börülcenin suyu da aquafaba olarak kullanılabilir. Konservelerdeki suyu kullanmak istemiyorsanız bakliyatları kaynatarak da bu suyu elde edebilirsiniz. Bakliyatları haşladıktan sonra haşlama suyunu birkaç gün bekletmeniz yeterlidir. Ancak yumurtanın işlevini en iyi şekilde yerine getiren kesinlikle nohut suyudur.

aquafaba

Nohut suyunu, mikser yardımıyla çırptığınızda tıpkı yumurtanın akı gibi köpürür ve iki katına çıkar. Bu sayede hamur işi, tatlı tariflerinde yumurtanın yerine getirdiği bağlayıcılık görevini de yerine getirmiş olur. Vegan kek, vegan kurabiye, vegan poğaça gibi tariflerde kullanabilirsiniz. Aynı şekilde vegan tereyağı ve vegan mayonez yapımında da kullanılabilir.

 

İlginizi çekebilir: Nohut Mayası Nedir? Nohut Mayası Nasıl Yapılır?