İstiridye Mantarı Faydaları Nelerdir?

istiridye mantarı faydaları

İstiridye mantarı faydaları saymakla bitmiyor. İstiridye mantarı faydaları diyetisyenler tarafından sık sık gündeme getirilmektedir. İstiridye mantarının yüksek kolesterolü düşürdüğü ve kolesterolü dengelediği son yapılan araştırmaların sonucu olarak ortaya konmuştur. Çünkü istiridye mantarında bulunan “lovastatin” isimli madde yüksek kolesterolü düşürmesi özelliği ile bilinmektedir.

Bunun yanı sıra bu mantarda yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyum da bulunduğu için kişinin yüksek tansiyon sorununa da oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. İşte istiridye mantarı faydaları listesi.

İstiridye mantarı faydaları nelerdir?

Kolesterolü düşürür

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi istiridye mantarını güzelce pişirip yemek, yüksek kolesterolü düşürüp kişinin kolesterol seviyesini olması gereken noktalara çektiği için son derece faydalıdır.

Çünkü bu mantarın içinde bulunan ve yüksek kolesterolü düşürmeye fayda sağlayan levostatin isimli madde, özellikle kolesterol ilaçlarında kullanılan maddenin ta kendisidir.

Antibakteriyeldir.

Bu mantarların doğal antibiyotikler olarak bilinmesinin en önemli sebebi, içindeki antibakteriyel maddelerdir. Çünkü istiridye mantarlarında bulunan antibakteriyel maddeler ve bu maddeler içerisinde bilhassa başı çeken benzaldehid isimli madde, doğal bir antibiyotik olduğu için vücuttaki iltihabı söküp atmakta ve kişinin çok daha sağlıklı bir hale gelmesine vesile olmaktadır.

Journal of Agricultural and Food Chemistry’de yayınlanan bir araştırmaya göre bazı bakteri türlerinin büyümesini inhibe etmede etkili olduğu bulunan ve güçlü antibakteriyel aktivite gösteren benzaldehit maddesi gibi uçucu bileşikler içerir.

Antioksidan kaynağıdır.

Ergothioneine maddesinin mükemmel bir kaynağı olan kral trompet mantarı da istiridye mantarının bir çeşididir.

Doğal olarak bulunan bir amino asit olan bu madde antioksidan aktivite özelliği göstermektedir. Antioksidan olan ergothioneine maddesi, özellikle vücuda zarar veren ve vücudu yıpratan serbest radikalleri durdurması ve önüne geçmesi özelliği ile tanınan oldukça etkili bir kimyasaldır. Bu anlamda kanser ve artrit gibi rahatsızlıkların meydana gelmesine sebebiyet veren serbest radikalleri yok etmesi yönüyle bilinen bu değerli madde istiridye mantarı faydaları arasında bulunmaktadır.

istiridye mantarı faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bilhassa içindeki antioksidan ve antibakteriyel özellikler dolayısı ile istiridye mantarı düzenli bir şekilde kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendirir. Kişinin hastalıklara karşı oldukça dayanıklı ve güçlü bir bünyeye sahip olmasına vesile olur. Bu nedenle ara ara tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilmektedir.

İstiridye mantarı anemi ile savaşır.

Bazı insanların vücutlarında folat eksikliği ya da demir eksikliği bulunduğu bilinmektedir. İşte istiridye mantarı bu kişilerin günlük öğünlerine eklenirse anemiye yol açan folat eksikliği ya da demir eksikliği tamamen ortadan kalkacak ve kişi anemi rahatsızlığından en kısa zamanda kurtulacaktır.

Çünkü istiridye mantarında bol miktarda folat ve demir bulunduğu için anemi rahatsızlığına sebebiyet veren bu maddeler telafi edilerek kişinin vücudu direnç kazanacak ve istiridye mantarı sayesinde anemi de ortadan kalkacaktır.

Yüksek tansiyonu kontrol eder.

İstiridye mantarı kan basıncını dengelemesi ve kişinin kan basıncının düşmesine vesile olması özelliği ile ön plana çıkmakla birlikte yüksek tansiyonu kontrol etmesi yönüyle de oldukça popülerdir.

Bu bağlamda, birçok araştırmaya göre istiridye mantarını dengeli bir şekilde kullanan insanların yüksek tansiyon rahatsızlığından kısa süre içerisinde kurtuldukları gözlemlenmiş ve bu araştırmaların sonucunda yüksek tansiyon rahatsızlığı olan insanlara istiridye mantarı faydaları bilhassa tavsiye edilmiştir.

istiridye mantarı faydaları

Kabızlığı düzeltir.

İstiridye mantarı içinde bol miktarda bulunan yüksek lif sayesinde kabızlık şikayetinden çok kısa sürede kurtulabilir ve bu yüksek lif taşıyan mantarın mucizevi özelliği ile artık rahatlıkla tuvalete çıkabilirsiniz.

Çünkü kabızlığın temel sebeplerinden biri lif fakiri yiyecekler ile beslenmektir, bu anlamda istiridye mantarında günlük lif ihtiyacınızın ortalama 100’de 14’ünü karşılayacak oranda lif bulunmaktadır. Dolayısıyla bu mantar düzenli bir şekilde kullanıldığında bağırsak hareketlerini düzenleyecek ve kısa süre içerisinde kabızlık şikayetiniz de son bulmaya başlayacaktır.

 

İlginizi çekebilir: Şitaki Mantarı Nedir? Şitaki Mantarı Faydaları Nelerdir?