Kan Şekerini Düzenleyen Vegan Yiyecekler Nelerdir?

kan şekerini düzenleyen vegan yiyecekler

Kan şekerini düzenleyen vegan yiyecekler tüketerek iştah kontrolü sağlayabilir, açlık krizini önleyebilir ve daha sağlıklı bir beslenme tarzı oluşturabilirsiniz. Kan şekerinin ani dalgalanmaları, genellikle sağlıksız beslenme ile ortaya çıkan bir sorundur. Şeker hastalığı, gizli şeker veya insülin direnci rahatsızlığı, kan şekerinin bu ani dengesizlikleri sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıklarda en önemli rol, beslenmededir. Vegan beslenirken de kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz. Rafine karbonhidrat ve şeker içermeyen yiyecekler tüketmek bunun için yapılacak ilk adımdır. Peki hangi vegan yiyecekler kan şekerini dengede tutmaya yarar? İşte bu sorunun cevabını sizin için derledik.

İşte kan şekerini düzenleyen vegan yiyecekler listesi!

Brokoli

Vegan sofralarda genellikle yer bulan brokoli, kan şekerini dengede tutmaya yarayan bir içeriğe sahiptir. İçeriğinde bulunan sülforafan maddesi, kan şekerini düşürür. Bu özelliği sayesinde brokoliyi antidiyabetik olarak satmak mümkündür. Yapılan birçok araştırmada da özellikle tip 2 diyabet hastalarında brokolinin olumlu sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur. Brokoliyi en sağlıklı şekilde, buharda pişirme yöntemiyle tüketebilirsiniz.

Kuruyemişler

Kan şekerini düzenleyen vegan yiyecekler dendiğinde akla ilk olarak kuruyemişler gelir. Çünkü kuruyemişler hem ara öğünlerde açlık krizlerini kontrol altına alır hem de kan şekerini dengeler. Diyet yaparken ya da sağlıklı beslenirken kuruyemişlerin de yer aldığı bir beslenme programını benimsemekte fayda vardır. Sağlıklı yağlar içerdiği için kan şekeri üzerinde olumlu etkileri bulunur.

kan şekerini düzenleyen vegan yiyecekler

İlginizi çekebilir: Bamya Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

Bamya

Yüksek kan şekeri probleminiz varsa bamya tüketmek bu sorununuzu hafifletebilir. Antioksidanlar açısından zengin olmasıyla bilinen bamya, kan şekerini düşürme konusunda da etkilidir. Aynı şekilde bamya tohumu da diyabet hastalığının semptomlarını hafifletir.

Keten tohumu

Lif ve doymamış yağlar bakımından zengin olduğu için kan şekerini dengede tutan keten tohumu, veganların mutlaka tüketmesi gereken sağlıklı besinlerden biridir.

Fasulye ve mercimek

Yine vegan beslenmenin başrollerinden biri olan mercimek ve fasulye, sağlığa olan birçok faydasının yanı sıra kan şekerini de dengeler. Lif ve dirençli nişasta içerdikleri için sindirimi yavaşlatarak kan şekerinin ani dalgalanmalarını önler.

kan şekerini düzenleyen vegan yiyecekler

İlginizi çekebilir: Lahananın Faydaları Nelerdir? Lahana Neye İyi Gelir?

Lahana turşusu

Lahana turşusu gibi fermente gıdalar, antioksidan, mineral ve probiyotikler içerir. Bu özellikleri bir araya geldiğinde de kan şekerini stabil tutma etkisi gösterir.

Chia tohumu

Vegan tariflerde çok kullanılan bir malzeme olan chia tohumu da kan şekerini dengede tutar. Yapılan birçok araştırma da düzenli olarak chia tohumu tüketmenin diyabet hastalığına yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Kale lahanası

Lif ve antioksidanlar bakımından zengin sebzelerden biri olan kale lahanası da bu listede yer almaktadır.

kan şekerini düzenleyen vegan yiyecekler

İlginizi çekebilir: Vegan Beslenmede Kırmızı Meyve ve Sebzeler

Dutsu Meyveler

Çilek, yaban mersini, ahududu gibi vegan tatlılara lezzet kazandıran dutsu meyveler antioksidan içerikleri dolayısıyla kan şekerini düzenler. Bu özellikleri ile kan şekerini düzenleyen vegan yiyecekler listesinde yer alır.

Avokado

Sağlıklı yağ zengini avokado aynı zamanda lif bakımından da zengin olduğu için kan şekerini dengelemede oldukça etkilidir.

Yulaf ve yulaf kepeği

Kan şekerini düzenleyen vegan yiyecekler arasında yulaf ezmesi ve yulaf kepeği de bulunmaktadır. Yulaf genel olarak en çok lif içeren yiyeceklerden biri olduğu için kan şekerinin ani dalgalanmalarının önüne geçmektedir.