Sağlıklı Yağ İçeren Vegan Besinler Nelerdir?

sağlıklı yağ içeren

Yağ tüketimi tartışmalı bir konun gibi görünse de sağlıklı yağ içeren besin tüketimi oldukça önemlidir. Beslenme programında doymamış yağların yer alması hem sağlıklı olmak hem de kilo vermek için önemlidir. Peki sağlıklı yağ içeren besinler hangileridir? Sizin için bu yağları alabileceğiniz vegan besinleri listeledik. Hazırsanız başlayalım!

İşte sağlıklı yağ içeren vegan besinler!

sağlıklı yağ içeren

Avokado

B, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin olan avokado, sağlıklı yağ konusunda oldukça zengin bir meyvedir. Lifli yapısı sayesinde uzun süre tok tutar ve kalbi güçlendirir.

Soya sütü

Bitkisel sütlerden biri olan soya sütü, sağlıklı yağların yanı sıra kalsiyum, B ve D vitaminleri bakımından da zengindir.

Bitter çikolata

Antioksidan kaynağı olarak bilinen bitter çikolata da sağlıklı yağ açısından zengindir. Tatlı ihtiyacını gidermek için en ideal tercih olacaktır.

sağlıklı yağ içeren

Ceviz

Bakır ve manganezin yanı sıra Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri bakımından zengin olan ceviz her türlü tarifte yer alabilecek çok yönlü bir besindir.

Kabak çekirdeği

Fosfor, bakır, demir, manganez, çinko ve K vitamini bakımından zengin olan kabak çekirdeği aynı zamanda doymamış yağlar da içermektedir.

Fıstık ezmesi

Vegan fıstık ezmesi, sağlıklı yağlar açısından zengindir. Elbette şekersiz versiyonları çok daha sağlıklıdır.

sağlıklı yağ içeren

Chia tohumu

Chia tohumu da vegan tariflerde sıklıkla kullanılır. Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinin yanı sıra protein ve lif açısından da zengindir.

Zeytin

Kalp ve sindirim sistemine iyi gelen zeytin, doymamış yağlar, bakır, A ve E vitamini bakımından zengindir.

 

İlginizi çekebilir: Vegan Yemeklerin Olmazsa Olmazı Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?