Mayıs Ayı Sebzeleri ile Mevsiminde Beslenin

mayıs ayı sebzeleri

Sizin için mayıs ayı sebzeleri listesi derledik. Bu liste sayesinde mayıs ayı boyunca tüketebileceğiniz sağlıklı sebzeleri bulabilirsiniz. Mevsiminde beslenmek sağlık açısından oldukça faydalıdır. Vitamin ve mineralleri almak için mevsiminde sebze ve meyve tüketimine önem vermenizde fayda vardır. O halde hazırsanız mayıs ayı sebzeleri listesine göz atalım.

mayıs ayı sebzeleri

İşte mayıs ayı sebzeleri!

Enginar

İlkbaharın en güzel sebzelerinden biri olan enginar sağlık açısından oldukça gaydalıdır. İçeriğinde A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum, sodyum, demir ve kalsiyum gibi mineraller de bulunur. Enginar ile harika bir yemek yapmak isterseniz bu tarife göz atabilirsiniz: Vegan Kremalı Mantarlı Enginar Nasıl Yapılır?

Bakla

Vegan beslenmede tercih edilmesi gereken bakla vücut açısından faydalıdır. Bağırsakları düzenler, kabızlığı önler ve kan şekerini dengede tutar. Aynı zamanda böbrek sağlığı açısından da faydalıdır. Bakla ile yapabileceğiniz nefis bir tarif: Zeytinyağlı Taze Bakla Tarifi Nasıl Yapılır?

mayıs ayı sebzeleri

Bezelye

Bezelye, potasyum, fosfor, demir gibi minerallerin yanı sıra A, B, E ve K vitaminleri bakımından da zengindir. Birçok tarifte kullanılabilen bezelyeyi bu tarifle birlikte leziz bir şekilde tüketebilirsiniz: Zeytinyağlı Bezelye Tarifi Nasıl Yapılır?

Semizotu

Vegan sofraların olmazsa olmazı semizotu da mayıs ayı sebzeleri arasında yer alır. A ve C vitaminlerinin yanı sıra lif ve omega-3 yağ asitleri bakımından da zengindir. Semizotu ile yapabileceğiniz harika bir tarif: Semizotu Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

Salatalık

Her mevsimde tüketilse de mis kokusu ve lezzetini almak için ilkbahar aylarında tüketmekte fayda vardır. A, B ve V vitamini bakımından zengin olan salatalık ile sayısız vegan tarif yapabilirsiniz. Bunlardan biri için: Marul Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

mayıs ayı sebzeleri

Soğan

Taze soğan, ilkbahar aylarında tezgahta yerimi alır. A ve C vitamini bakımından zengin olan taze soğan, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Soğanın Faydaları ve Besin Değerleri Nedir?

Sarımsak

En önemli sebzelerden biri olan sarımsak da mayıs ayı sebzeleri arasında yer alır. Vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı koruma sağlar. Sarımsak kullanarak yapabileceğiniz nefis bir tarif:

Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Sarımsak Besin Değerleri