Mor Patates Nedir? Mor Patates Faydaları Nelerdir?

mor patates faydaları

Sizin için derlediğimiz mor patates faydaları listesini keşfetmek için hazır mısınız? Vegan beslenmenin aslında ne kadar çeşitli olabildiğini göstermek için farklı sebze ve meyvelere de yer veriyoruz. Farklı bir görünüşüne sahip olsa da oldukça lezzetli olmasıyla bilinen mor patates, sıradaki farklı sebzemiz oldu. Mor patates ile birçok vegan tarifi yapmak mümkün. Pancar gibi renk verdiği için tarifleri de neşelendiriyor. O halde siz de merak ediyorsanız birlikte mor patates faydaları ve diğer özelliklerini keşfedelim.

mor patates faydaları

Tatlı Patates Faydaları Nelerdir? Tatlı Patates Besin Değerleri

Mor patates nedir?

Ube, purple yam gibi farklı isimlerle de bilinen mor patates, aslında tüm dünyada tüketilen besinlerden biri. Öyle ki süper besin olarak bile adlandırılıyor. Latince adı ”Dioscorea alata” olan mor patates aslında tatlı patates ailesinden. Endonezya ve Filipinler ise anavatanı. Tat olarak tatlı patates ile oldukça benzer. Mor patatesin rengi, doğal olarak oluşuyor. Yetiştiği topraktaki pigmentler sayesinde mor rengini alır. Yani yapay bir şekilde mor rengi verilmiyor. Bu açıdan oldukça sağlıklı bir sebze olduğunu da söylemek mümkün. O halde siz de hazırsanız mor patatesin faydaları listesini keşfetmeye başlayalım.

mor patates faydaları

Patates Faydaları Nelerdir? Patatesin 12 Faydası

Mor patates faydaları nedir?

  • Mor patates, normal patatese göre çok daha fazla antioksidan içermektedir. Bu açıdan yaşlanma belirtilerini azaltır ve cildi güzelleştirir.
  • İçeriğinde bulunan antosiyanin kimyasallar sayesinde hücre koruması gerçekleşir. Kan dolaşımı düzenlenir ve en önemlisi de kanserli hücrelerin oluşumunun önüne geçilir.
  • Kan dolaşımını düzenleme etkisi sayesinde tansiyonu düşürür.
  • İçeriğinde demir, fosfor, B ve C vitamini gibi önemli değerlere sahiptir. Bu açıdan bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlar.
  • Normal patatese göre nişasta oranı çok daha düşük olduğundan diyetlerde de tüketilebilir. Bunun yanı sıra yüksek oranda lif içerir. Sağlıklı karbonhidrat kategorisinde sayılabilir.
  • Araştırmalara gör akciğer hastalığı, burun tıkanıklığı gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir.
  • Aynı zamanda gastrit, reflü, ülser gibi mide hastalıklarının semptomlarını azaltma konusunda da etkili olduğun bilinmektedir.