Turp Otu Nedir? Turp Otu Faydaları Nelerdir?

turp otu faydaları

Yabani ot olarak bilinen turp otu faydaları listesini sizin için derledik. Çok sağlıklı sebzelerden biri olan turp, dalları ve yaprakları ile birlikte tüketilebilir. Doğada kendiliğinden yetişmesi sayesinde sağlık için de oldukça faydalıdır. Turp otu, Ege mutfağında sıklıkla kullanılır. Siz de vegan sofralarınıza bu şifalı bitkiyi katmak isterseniz sizin için derlediğimiz bilgilere göz atabilirsiniz.

turp otu faydaları

Turp otu nedir?

Brassicaceae yani turpgiller ailesine ait bir bitki olan turp otu, kızamık turpu, yabani turp, eşek turpu gibi adlarla da anılır. Hardal otuna benzese de tadı daha farklıdır. Çiğ olarak tüketildiğinde acımsı bir tadı vardır. Bu nedenle haşlanarak tüketilmesinde fayda vardır.

Turp otu faydaları nelerdir?

Karaciğere iyi gelir.

Turp otu, karaciğeri temizler ve bu sayede karaciğer hastalıklarının oluşmasını önler.

Karaciğere İyi Gelen Vegan Yiyecekler Nelerdir?

Böbrekleri korur.

Turp otu faydaları arasında sayılması gereken en önemli özelliklerinden biri safra ve böbrekte bulunan kum ve taşları dökmeye yardımcı olmasıdır. Aynı zamanda böbrek ve safra kesesi iltihabını önler ve tedavisini destekler.

İyot İçeren Vegan Besinler Nelerdir? İyotun Faydaları

turp otu faydaları

Besin değeri yüksektir.

Turp otu, A, B, C vitamini bakımından zengindir. Aynı zamanda kalsiyum ve demir de içerdiği için sağlık açısından son derece faydalıdır. Demir eksikliğini önler.

C Vitamini Kaynağı Vegan Yiyecekler Nelerdir?

Astıma iyi gelir.

Turp otu, balgam söktürücü özelliği sayesinde astımın neden olduğu semptomları giderir. Öksürüğe de iyi geldiği için bronşit hastalığının tedavisinde de kullanılabilir.

turp otu faydaları

Ağrı kesicidir.

Turp otu faydaları arasında ağrı kesici özelliğinin olması da vardır. Vücut ağrılarını gidermede oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Ağrılar için turp otu suyu içilebilir.